Asset Publisher

Do pobrania - Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Dodatek aktywizacyjny będziesz mógł otrzymać, jeżeli:
  • jesteś bezrobotnym z prawem do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmiesz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będziesz otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.

Będziesz otrzymywał dodatek aktywizacyjny przez:
  • przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości do 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli jesteś bezrobotny, masz prawo do zasiłku i z własnej inicjatywy podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  • przez cały okres, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli podjąłeś zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy.

Co należy zrobić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Jeżeli chciałbyś ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatek aktywizacyjny nie będzie Ci przysługiwał, jeżeli:
  • podejmiesz zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy do wykonywania robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
  • podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony lub dla którego wykonywałeś inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem;
  • podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
  • przebywasz na urlopie bezpłatnym.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Kraśniku informuje, że jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy. Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) dodatek aktywizacyjny podlega opodatkowaniu. Na podstawie art. 31b ust 4 podatnik może złożyć płatnikowi (PUP w Kraśniku) OŚWIADCZENIE PIT-2A wypełnione w części E, w sprawie miesięcznej kwoty wolnej od podatku tj. 1/12 lub 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek albo o rezygnacji ze stosowania kwoty wolnej.
W celu uniknięcia dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym należy pamiętać, że maksymalna kwota wolna od podatku wynosi 300 zł miesięcznie niezależnie od liczby płatników.
 
 

Podstawa prawna
  • ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z późn. zm.) – art. 48
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1189)

Załączniki

(15)Wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego
(15)Wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego.doc 159 KB
(7)Pouczenie
(7)Pouczenie.doc 151 KB
(3)Zaświadczenie podjęcie zatrudnienia z własnej inicatywy
(3)Zaświadczenie podjęcie zatrudnienia z własnej inicatywy.doc 33 KB
(1)Zaświadczenie po skierowaniu przez PUP
(1)Zaświadczenie po skierowaniu przez PUP.pdf 119 KB

Informacje o publikacji dokumentu